Jednym zdaniem o Verba Sacra
"Zderzenie Księgi Koheleta z Pieśnią nad Pieśniami wyraża bardzo głęboko los człowieka. Być może to sprawiło, że wszyscy zebrani w katedrze poznańskiej wsłuchiwali się w czytane przez Gustawa Holoubka słowa. To jest pewien fenomen pokazujący jak bardzo trafne i potrzebne były Verba Sacra".
Bp Marek Jędraszewski
(Przewodnik Katolicki, 6.02.00)
"Ogromnie mi się podobała premiera Verba Sacra. Nie przypuszczałam, że będzie taki wspaniały cierpliwy tłum".
Małgorzata Musierowicz
"Gustaw Holoubek wprowadził nas w świat marności, ale zabrał też do świata miłości".
(Gazeta Wyborcza, 25.01.00)
"Do bazyliki archikatedralnej w niedzielne popołudnie przyszły tłumy by posłuchać jak Księgę Koheleta i Pieśń nad Pieśniami czyta Gustaw Holoubek. Uczynił to świetnie i zarazem bardzo zwyczajnie".
(Głos Wielkopolski, 24.01.00)
"W wielkim skupieniu tłum słuchał słów Księgi, czytanych przez znakomitą aktorkę Halinę Łabonarską. Potrafiła skupić na sobie uwagę, zafascynować głosem. Dzięki niej dla wielu Księga Mądrości stała się łatwiejsza do zrozumienia".
(Gazeta Poznańska, 28.02.00)
"Pomysł Przemysława Basińskiego przyjmowaliśmy z wielkim sceptycyzmem. Wydawało nam się niemożliwe, aby ludzie przez dwie godziny słuchali recytacji Pisma Świętego. Bardzo liczna obecność poznaniaków dostatecznie wskazuje jak wielka i mądra jest idea przyświecająca temu programowi".
prof. Bożena Chrząstowska
"Uważam, że publiczna prezentacja Pisma Świętego jest bardzo odkrywcza. Odczytywanie Księgi Mądrości jest sprawą wielką. Bóg poprzez tę Księgę podpowiada nam odpowiednie działania w tych naszych trudnych czasach. Recytacja Księgi Mądrości, szczególnie pod jej koniec była też moją modlitwą".
Halina Łabonarska
(Przewodnik Katolicki, 12.03.00)
"Katedra pękała w szwach, jak na Pasterce. Młodzi i starzy, mężczyźni i kobiety, wszyscy zasłuchani w głos Kolbergera i wpatrzeni w tekst, który czytał. Spotkania takie wymykają się prostym formułkom, do jakich przywykli recenzenci. A może jest to sposób na nową ewangelizację?".
(Głos Wielkopolski, 27.03.00)
"Wydaje mi się, że z koncepcją tego cyklu trafiliśmy w dziesiątkę. To widać po ogromnym zainteresowaniu widzów".
prof. Stefan Jurga, rektor UAM
(Gazeta Poznańska, 27.03.00)
"Wzięcie udziału w kolejnym spektaklu Verba Sacra było wspaniałym przeżyciem. Na początku było Słowo, które trzeba umieć wysłuchać. W takiej formie jest ono znacznie piękniejsze niż w czytanej. Do tego niezwykle ekspresyjna wymowa wspaniałego aktora, jakim jest Krzysztof Kolberger tworzyła piękne przeżycie".
prof. Jerzy Smorawiński, rektor AWF
(Przewodnik Katolicki, 9.04.00)
"Była to świetna okazja, aby zapoznać się z najnowszym tłumaczeniem Ewangelii według św. Marka, zachowującego styl żywy, potoczny, adresowany do pierwszych chrześcijan. Bez koturnowych sformułowań i archaizowanych zwrotów trafia do dzisiejszego słuchacza bez jakichkolwiek przeszkód czy oporów".
(Gazeta Wyborcza, 17.04.00)
"Tadeusz Malak zrezygnował ze swojego wysokiego stylu i mówił językiem zwykłym, potocznym. Aktor dawnego Teatru Rapsodycznego uświadomił nam jak wiele w rozumieniu treści zależy od sposobu czytania. Mimo że prezentacja trwała dwie i pół godziny nie znużyła słuchaczy".
(Gazeta Poznańska, 17.04.00)
"Tłumacze zwykle starają się wypucować język, by był bardziej elegancki. Zaletą tego tłumaczenia jest wierność oryginałowi".
prof. Sylwester Dworacki
(Przewodnik Katolicki, 7.05.00)
W inscenizacji, którą będziemy przeżywać dotykamy niejako samego charyzmatu Apostołów - siły ich świadectwa i ich przepowiadania".
ks. bp prof. Jan Bernard Szlaga
"Dzisiaj żyjemy w czasach, w których publiczność protestuje przeciwko zbyt agresywnym mediom. Ludzie zaczynają szukać dla siebie innych propozycji. Myślę, że pomysł Verba Sacra jest genialny i w obecnej chwili niezwykle potrzebny".
(Przewodnik Katolicki, 4.06.00)
"Dla przedsięwzięcia jakim jest Verba Sacra jestem pełen podziwu i uznania. Prezentacja Świętych Słów jest niezwykle potrzebna w naszym katolickim narodzie, gdzie znajomość Pisma Świętego jest niestety bardzo słaba. Najwspanialszym rezultatem Verba Sacra będzie to, że ludzie zechcą potem w domu sięgnąć i odkurzyć tę Księgę, która stoi gdzieś na górnym regale i czeka na swój dzień. Zdecydowaliśmy się na Dzieje Apostolskie między innymi dlatego, że jest to pierwsza katecheza Kościoła".
Jerzy Kiszkis
"Staropolski język tych codziennych modlitw okazał się niezwykle żywy, obrazowy i piękny, dając jednocześnie świadectwo religijności naszych przodków""
(Gazeta Wyborcza, 20 06.00)
"Anna Seniuk zachwyciła recytacją Bogurodzicy albo Pacierza Staropolskiego".
(Gazeta Poznańska, 19.06.00)
"Po raz pierwszy w życiu, właśnie tu w pięknej starej poznańskiej katedrze, zdarzyło mi się przekazać poprzez tekst swoje osobiste przeżycia i emocje W teatrze to nie może się zdarzyć. To było dla mnie coś zupełnie nowego".
Anna Seniuk
Przewodnik Katolicki, 2.07.00)
Bardzo mi się podobała rewelacyjna interpretacja Jana Peszka. Człowiekowi współczesnemu przypomnienie Księgi Hioba jest bardzo potrzebne. W momencie rozbuchanej konsumpcji, jaką przeżywamy, zrozumienie pokory i cierpienia jest ważne, bo pozwala nam wejść w życie ponownie z nadzieją, taką, jaką miał Hiob".
Anna Grzegorczyk
(Gazeta Poznańska, 17.07.00)
"Księga Hioba w interpretacji Jana Peszka falowata emocjami i nastrojami. Fragmenty opisowe, czytane spokojnym narracyjnym tonem, sąsiadowały z naelektryzowanymi ekspresją wersami mówiącymi o cierpieniu i zwątpieniu. Kiedy Hiob zwrócił się bezpośrednio do Stwórcy słowami: "Niech Wszechmogący odpowie! Niech napisze pismo Przeciwnik mój!" - aktor podniósł głos aż do krzyku, który niósł się długo, zwielokrotniony przez pogłos świątyni".
(Gazeta Wyborcza, 18.07.00)
"Verba Sacra jest niezwykłym przedsięwzięciem. Na udział w nim zgodziłem się bez chwili wahania, dlatego, że moja intuicja podpowiadała mi, że ten rodzaj wypowiedzi jest niezwykle potrzebny. Brak nam świętości, a życie staje się po prostu wulgarne i prymitywne. Ulica i jej styl wkraczają na miejsce, które powinna dzierżyć sztuka. Pisma Świętego, powiedzmy sobie uczciwie, nie czyta się, trzeba je prezentować i przypominać o jego istnieniu. (gdy w katedrze stanąłem przed zgromadzonymi ludźmi, wyczułem niezwykłą aurę oczekiwania czegoś innego, od tego co jest za jej murami, na ulicy.".
Jan Peszek
(Przewodnik Katolicki, 30.07.00)
"Wczoraj usłyszeliśmy fragmenty Księgi Psalmów w przejmującym wykonaniu Krzysztofa Globisza. Aktorowi towarzyszył kantor synagogi łódzkiej Symcha Keller, który niezwykle ekspresyjnie zaśpiewał w języku hebrajskim 6 wybranych psalmów. Chrześcijańsko-żydowski duet znakomicie się uzupełniał; tworząc niepowtarzalny klimat".
(Gazeta Poznańska, 28.08.00)
"Krzysztof Globisz recytował psalmy jako ktoś pozostający w dramatycznym zwarciu z Bogiem, niepogodzony, walczący. Żarliwą modlitwą przepełnione były za to psalmy śpiewane przez Symchę Kellera. Głos kantora w murach katedry rozbrzmiewał z siłą i przekonaniem będąc jednocześnie niezwykle elastyczny i giętki".
(Gazeta Wyborcza, 29.08.00)
"Wzięcie udziału w verba sacra było bardzo ważnym momentem w moim życiu. Występ w poznańskiej Bazylice Archikatedralnej był dla mnie wielkim i trudnym wyzwaniem. Jestem pełen podziwu dla ludzi, którzy w ogromnym skupieniu słuchali słów płynących z biblijnych psalmów".
(Przewodnik Katolicki, 10.09.00)
"Jestem zwolennikiem takich spotkań jak VERBA SACRA. Przekonuję się, że ten Rok Jubileuszowy i trud papieża Polaka przynosi efekty. Potrafimy bowiem spotkać się na wspólnej płaszczyźnie, mamy o czym rozmawiać, modlić się i śpiewać".
(Przewodnik Katolicki, 10.09.00) - Symcha Keller
|